A környezettel való mind teljesebb összhang elvét az épület minimalizált energiafogyasztásán túlmenően környezetbarát építőanyagokkal, a felhasznált energiahordozókkal (biomassza, napenergia), a minél kevesebb káros kibocsátást jelentő technológiák alkalmazásával (szelektív hulladékkezelés, esővíz hasznosítás, szerves anyagok újrahasznosítása) is szeretném megvalósítani
Energiatudatos épületkialakítás:
Igyekeztem a tervezett épület energiaigényét minimálisra csökkenteni, ezt, az adottságokhoz képest legmegfelőbb tájolással, megfelelő hőtároló tömeg, és optimális hőszigetelés, hőhídmentes szerkezetek kialakításával, és jó minőségű nyílászárók beépítésével értem el. Így az aljzatban 15, a homlokzaton 20 a tetőszerkezetben 30 cm-es hőszigetelő anyag vastagságot terveztem be. A teherhordó falak alatt üveghab hőszigetelés biztosítja a talaj felé a hőhídmentes szigetelést, ezzel kiváltható az alap köré és alá behelyezett vízálló műanyag szigetelés.
Fontos szempont az épület nyári hűtésének természetes megoldása, ami a tornác optimális kialakításával, és állítható fa árnyékoló szerkezettel érhető el. Emellett a friss levegő talajregiszetes megoldással biztosítható, így nyáron előhűtött, télen előmelegített levegő lép az épület rendszerébe. A nyári túlmelegedéstől az építészeti kialakítás révén, kürtő hatás elvén működő, gravitációs szellőzés is véd.
Az épület energiaellátása energiatakarékos, jó hatásfokkal működő biomassza kazánnal, valamint megújuló energiát hasznosító, HMV-t előállító napkollektoros rendszerrel illetve zöldáramot termelő napelemes rendszerrel biztosítható. Az üzemelés során energiatakarékos izzók, és egyéb energiatakarékos elektromos berendezések használatára kell törekedni.
A csapadékvíz gyűjtésével az épület körüli zöld területek vízigényének jelentős százalékát fedezni lehet. A szürkevíz hasznosításával tovább csökkenthető az ivóvízfogyasztás.
Környezetbarát építőanyagok:
Az épület teherhordó falszerkezete és válaszfal rendszere 30, illetve 10 cm vastag mészhomok téglából épül. A mészhomok tégla előállítása harmadannyi CO2 kibocsátással jár, mint a vázkerámiáké, és jóval nagyobb a hőtároló tömege.
Homlokzati hőszigetelésként a kőzetgyapot vagy a cellulóz hőszigetelés javasolt (környezetbarát anyagok, jó hőszigetelőképesség)
A tetőszerkezetben cellulóz hőszigetelést alkalmaztunk, amely közönséges fekete újságpapír újrahasznosítása révén készül. A papír a darálást követően pelyhekké alakul melyet a szigetelő gép könnyen az üregekbe tud fújni, így a szigetelés nem csúszik el, a legapróbb hézagokat is kitölti, garantálva a hőhídmentességet. A cellulóz teljesen természetes, egészségre ártalmatlan. Más használatos szigetelőanyagokhoz képest a nagy hőtárolási kapacitásával is kitűnik. Az alapanyag (fa) tulajdonságait magában hordozza, ezért egyedülállóan alkalmas a nyári hővédelemre. A cellulózszigetelés képes nedvességet felvenni és leadni anélkül, hogy a szigetelőképessége romlana, így igen erősen fokozza a lakásban a komfortérzetet. A párafelvevő képességgel nemcsak vízpárát, hanem más gázokat is képes megkötni és a szerkezeten keresztül a környezetbe visszadiffundálni. Légáteresztő képessége nem helyesíti a szellőztetést, de a belső egészséges klíma javítását elősegíti. Az egyik legmagasabb tűzállósági fokozattal rendelkezik.
A vendégszobáknál fa födém került kialakításra, a társalgó és éttermi részen látszó fedélszéket képzeltem el.
A festékek, felületkezelő szerek, ragasztók megválasztásánál környezetbarát, nem mérgező anyagok alkalmazására kell törekedni a hagyományos termékek helyett.