munkáink - Családsegítő Szolgálat és Nappali Ellátás Ráckeve

Családsegítő Szolgálat és Nappali Ellátás
Helyszín: Ráckeve
Státusz: Megvalósult
Dátum: 2009. november
Energiafelhasználás: 90,80 kWh/m²év (A+)

Az épület 2012-ben Építészet- és Épületenergetikai Nagydíjat nyert. Cikkek a díjról:
Építészfórum
Greenpressblog
Tervlap.hu

Egy ház tervezésénél és megépítésénél az esztétika, a funkció, a gazdaságosság mellett a környezetbarát anyagok használatára és az energiatakarékosságra is gondot kell fordítani. Az energiatakarékosságról manapság sok szó esik, de a környezetbarát és egészséges építőanyagok megválasztásáról, a valóban passzív „épületgépészeti” megoldásokról, a szelíd technológiákról már kevésbé, pedig a fenti szempontok együttes figyelembevételével megtervezett és kivitelezett épület nevezhető valóban fenntarthatónak.

1.    Meglévő épület felújítása
A Ráckevén megvalósult, 2010 áprilisában átadott Nappali ellátás és Gyermekjóléti-Családsegítő Szolgálat egy régi, lakatlan lakóház átalakításával, felújításával jött létre. A régi épület megtartása az első lépés volt a fenntarthatóság jegyében, hiszen újabb terület beépítése nélkül, újabb alapok és súlyos falszerkezetek elkészítése helyett a meglévőt hasznosítottuk, ezzel is jelentősen csökkentve az elkészült épület „beépített energiáját”.

2.    Építőanyagok újrahasznosítása
A bontás során az újrahasznosítható, épnek talált építőanyagot külön deponáltuk. A tömör téglát az épületben használtuk fel, míg a régi héjazat egy rászoruló család házában került felhelyezésre. Ezen építőanyagok így legalább két életciklust képesek kiszolgálni, a beépített energiatartalom (környezetterhelés) feleződhet.

3.    Építészeti kialakítás
A meglévő épület átalakításánál maximálisan törekedtem arra, hogy klímazónás alaprajzi elrendezés elvét minél jobban össze tudjam egyeztetni a funkcionális igényekkel. Szerencsére az épület jó tájolása, és alapvető elrendezése a segítségemre volt. Így a passzív napenergia hasznosítást a déli oldalon található télikertként is funkcionáló ügyfélváróban nagyon jól ki lehet használni. Az elmúlt két év tapasztalata alapján napsütéses időben jelentősen csökkentette a kazán működési idejét. Az utcai szárnyban elhelyezett Idősek Klubja (nappali ellátás) és teljes mértékben természetes megvilágítást kap.
A télikert árnyékolásának megoldása fontos építészeti elem. A déli homlokzat előtt végigfutó pergola rendszerre lombhullató növényzet fut fel, amely nyáron árnyékol, és a párologtatás révén hűt is, ősztől tavaszig pedig a levelek lehullnak, utat engedve a napsugaraknak.

Az ablakszárnyak új, osztott üvegezése a tornác régi üvegezését követi. Sajnos pénzhiány miatt csak műanyag kivitelben valósulhattak meg.
Az ablakok között faburkolatot terveztem, amelyben egy-egy helyi történetet megörökítő fafaragást képzeltem el, ez azonban pénzhiány miatt már nem valósult meg. A faburkolatnak (amely mintegy dobozszerűen lett volna kialakítva) kellő mélysége lett volna ahhoz, hogy benne madárfészkeket alakítsunk ki, amelyekbe a belefaragott motívum bizonyos pontjain tudtak volna a madarak bebújni. Az ötlet a házon található számos madárfészek megőrzése iránti szándékból született.

4.    Környezetbarát építőanyagok
Az épület felújítása során a lehetőségek közül igyekeztem mindig a „környezetbarátabb” építőanyagokat választani, így pl. a homlokzati hőszigetelés esetében PS hab helyett kőzetgyapot hőszigetelést. Az épület energiaigénye a betervezhető és optimális hőszigetelés-vastagság kialakításával és jó minőségű nyílászárók beépítésével minimálisra csökkent. A homlokzati hőszigetelés vastagságát az előírások korlátozták sajnos 10 cm-re. A födémre 30 cm, az aljzatba 10 cm kőzetgyapot hőszigetelés került.  A hőhídmentes kialakításra nagy gondot fordítottam.

5.    Épületgépészet
Az épület energiaellátását energiatakarékos, jó hatásfokkal működő kondenzációs gázkazánnal, valamint megújuló energiát hasznosító, HMV-t előállító napkollektoros rendszerrel biztosítottuk.
Az energiafogyasztást energiatakarékos izzók és egyéb energiatakarékos elektromos berendezések használatával minimalizálják.

6.    Víztakarékosság
Az épületben az esővízhasznosítás megoldott. Az esővizet WC öblítésre, és a kert öntözésére használják fel. Emellett a csapokat víztakarékos betétekkel látták el.

7.    Egyéb
A fenntarthatóság jegyében egy környezetbarát és energiatakarékos épületben az „életmódon” a „hozzáálláson” is változtatni kell. Az épület használói egy teljes mértékben megértették. Így a takarékos hozzáállás mellet megvalósult a szelektív hulladékgyűjtés, illetve a környezetbarát tisztítószerek használata.

vissza
publikációk könyvajánló Öko-Építőanyag Webáruház
© Kazinczy Gyöngyvér. Minden Jog fenntartva.